Size yardıma hazırız : 0 312 812 00 12

Sıkça Sorulan Sorular

Hastaneye gelirken yanımda ne getirmeliyim?

Hastaneye gelirken yanınızda günlük giysi, pijama, iç çamaşırı, çorap, terlik, eşofman ve spor ayakkabı getirmeniz gerekir. Kişisel bakım ürünleri olarak banyo süngeri, sabun, şampuan, diş fırçası ve diş macunu getirmeniz gerekir. Sakal traşını kendisi olmak isteyen erkek hastalar yalnızca elektrikli traş makinası kullanabilirler, dolayısıyla erkek hastalar yanlarında elektrikli traş makinası getirebilirler, elektrikli traş makinası kat hemşiresince saklanır. Hastanenin kafeteryasında sigara satılmamaktadır, sigara için hastaların içecekleri sigarayı yanlarında getirmeleri gerekir. (Hastanede yalnızca sigara odasında sigara içilebilir.) Hastaneye, değerli eşya ya da yüksek miktarda nakit para getirmemeniz gerekir. Ancak, gerektiğinde muhasebede bulunan emanet kasasını kullanabilirsiniz.

Ortalama yatış süresi nedir?

Ortalama yatış süresi büyük ölçüde kişiye göre değişmekle birlikte genellikle üç-altı hafta arasında değişmektedir.

 

Hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor?

Hastanemizde ilaç tedavisi, bireysel terapi, grup psikoterapisi, bibliyoterapi, davranışçı terapiler, psikoeğitim ve aile danışmanlığı, uğraşı ve sanat terapisi, toplumsal beceri eğitimleri ve elektrokonvülsif tedavi (EKT) uygulanmaktadır.

 

Terapi görecek miyim?

Hastanemizde çalışan bütün doktorlar ve psikologlar terapi eğitimi almış sertifikalı psikoterapistlerdir. Hastanemizde yatan her hastaya, durumuna uygun psikoterapi yaklaşımı seçimi yapılmakta ve uygulanmaktadır.

Hangi durumlarda elektrokonvülsif tedavi (EKT) uygulanıyor?

En çok ağır depresyon (melankoli) durumlarında EKT uygulanır. Mani ve şizofreni tanısı alan kimi hastalarda da EKT uygulanabilir.

EKT kararı verilirse, hangi sıklıkta ve kaç kez uygulanacak?

Haftada iki-üç kez olmak üzere, toplam altı-on iki kez uygulanabilir. Genelde, haftada üç kez olmak üzere, toplam yedi kez uygulanır.

İstersem verilen ilaçları almayabilir miyim?

Hastanemizde ilaç kullanılacak olduğunda çok seçici davranılmakta ve olabildiğince az çeşit ilaçla tedavi yapılmaktadır. Bilimsel bağlamda ilaç kullanmanın gereği de budur. Kimi hastaların tedavisi ise yalnızca psikoterapi ile sürdürülmektedir. Ancak ilaç kullanma gereği olduğuna karar verilmişse, bu konuda yeterli bilgi verilmektedir. Doktorunuz ilaç kullanma gereği olduğuna karar vermişse, ilaç kullanmanızın sizin yararınıza olduğunu bilmenizde büyük yarar vardır. İlaç kullanma gereği olduğuna karar verilmesine karşın kullanmamanız durumunda uygulanan tedavi bir sonuç vermeyecektir. Ayrıca acil birtakım durumlarda hiç zaman geçirmeden ilaçla tedaviye başlanabilir.

 

Grup terapilerine katılmayabilir miyim?

Her hastanın grup terapisine katılması istenmez. Ancak sizin grup terapisine katılmanız istenmişse, özel durumunuz bunu gerektirdiği için istenmiştir. Bu durumda, tedaviden en çok yararı görebilmeniz için grup terapilerine katılmanızda büyük yarar vardır. Ayrıca grup terapileri bireysel terapilerle eşzamanlı yürütülecektir. Bu terapilere katılmamanız durumunda tedavinizi sürdüremeyebiliriz.

Verdiğiniz psikolojik testlerin ne yararı olacak?

Hastanemizde çok sayıda psikolojik test ve ölçek uygulanmaktadır. Bunlar, kişilik testleri, projektif testler, nöropsikolojik testler, zekâ testi ve klinik ölçeklerdir. Size hangi testlerin ve ölçeklerin uygulanacağına doktorunuzla psikoloğunuz birlikte karar vereceklerdir. Bu testler ve ölçekler sizi daha iyi tanımamıza ve daha doğru anlamamıza yardımcı olacak, koyduğumuz klinik tanıyı pekiştirecek, terapi sürecine de ışık tutacaktır.

Psikiyatri dışı hastalıklar da tedavi ediliyor mu?

Psikiyatri dışı yakınmalar, belirtiler ve bulgular için gerekli incelemeleri yapıyor, gerektiğinde ilgili uzmanlardan konsültasyon istiyoruz. Acil durumlarda, hastanenin ambulansıyla ilgili hastaneye sevk işlemini yapıyoruz.

Kullandığım diğer ilaçlar yanımda kalabilir mi?

İster psikiyatriyi ilgilendiren ilaçlar olsun, ister başka uzmanlık dallarıyla ilgili ilaçlar olsun, kullanageldiğiniz bütün ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Hastanede yatışınız sırasında kullandığınız bütün ilaçlar hemşirelerce verilecektir. Doktorunuzun ve hemşirenizin bilgisi olmadan hiçbir ilacı kullanmanız doğru değildir ve buna izin verilmez. İlaçlar arasında etkileşmeler olabileceğini göz önünde bulundurunuz.

Tam olarak iyileşecek miyim? Bu konuda güvence verebilir misiniz?

Tıpta tam olarak güvence verilemez. Hastanemizde çalışan doktorlar ve psikologlar güncel bilgileri çok yakından izlemektedirler. Uyguladığımız tedavi yöntemleri en çağdaş ve güncel tedavi yöntemleridir. Ruhsal hastalıkların önemli bir kesimi tümüyle düzelebilirken, bir kesimi oldukça düzelir ve kişi günlük işlevselliğini (okul/iş, insan ilişkileri, kendine bakım gibi alanlarda) sürdürebilir bir duruma gelir.

Doktorum ve psikoloğumla ne sıklıkla görüşebileceğim?

Doktorunuz ve psikoloğunuzla, genelde her gün görüşme yapabileceksiniz. Doktorunuz ve psikoloğunuz, sizin için yaptıkları tedavi tasarımını adım adım uygulayacaklar, gerekli sıklıkta sizinle görüşme yapacaklardır. Hastanenin diyetisyeniyle de haftalık görüşmeler yapabilirsiniz.

Günlük görüşme saatlerimi nasıl öğrenebilirim?

Günlük görüşme saatleri, doktor katının girişindeki panoya, her gün saat 9:30’da asılmaktadır. Doktorunuzla ve psikoloğunuzla yapacağınız görüşmenin saati orada belirtilmektedir. Ayrıca grup psikoterapisi, bibliyoterapi, davranışçı terapi, psikoeğitim ve aile danışmanlığı, uğraşı ve sanat terapisi, toplumsal beceri eğitimi saatleri de panoda belirtilmektedir.

Verdiğim bilgiler gizli kalacak mı?

Verdiğiniz bilgilerin kesinlikle gizli kalacağından emin olabilirsiniz.

İstediğim zaman izinli çıkabilir miyim?

Hastanemizden ne zaman izinli çıkabileceğinize doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Tedavi süreciniz için uygun değilse izinli çıkmanıza izin verilmeyebilir.

Kendi başıma izinli çıkabilir miyim?

Hastanemizde yatan hastaların ancak birinci derecede yakınlarıyla izinli çıkmalarına izin verilmektedir. Birinci derecede bir yakının gelmesinin olanaklı olmadığı durumlarda ne gibi bir çözüm bulunacağını doktorunuzla birlikte belirlemeniz gerekir.

Yatılı izne çıkabilir miyim?

Ancak gün içinde çıkmaya ve aynı gün içinde dönmeye izin verilebilmektedir. Yatılı izin söz konusu değildir.

İstediğim zaman çıkabilir ya da hastamı çıkarabilir miyim?

Çıkarabilirsiniz ancak tedavisi tamamlanmadan çıkarılan hastanın kendisine ya da çevresine zarar vermesi durumunda yasal sorumluluk taşırsınız.

Hasta yakınlarının üzerine düşen nedir?

Kimi hastalarımız hasta olduklarını kabul etmeyebilir, hastanede kalmak istemeyebilir, hastaneden çıktıktan sonra ilaçlarını almak istemeyebilir ya da doktor kontrollerine gitmek istemeyebilirler. En az bir hasta yakınının hastanın doktoruyla işbirliği yapması tedavi sürecini son derece olumlu etkileyecektir.

Hastanede ne gibi toplumsal etkinlikler var?

Hastanemizde şömineli oturma salonu, şelaleli sokak, akvaryum, oyun odası, okuma odası, kitaplık, internet odası, elişi, resim ve uğraşı odası, spor salonu, eğitim, konferans ve sinema salonu, kapalı devre müzik ve televizyon yayını, dış ortamda yürüme, koşu ve bisiklet yolları, süs havuzu ve ağaçlarla kaplı çok geniş bir bahçe vardır. Bütün günlük gazeteler, haftalık ve aylık dergiler düzenli olarak gelmektedir. Bunların yanı sıra stresten kurtulma ve gevşeme alıştırmaları, yoga, vurmalı çalgılar eğitimleri verilmektedir.

Gün içinde nasıl giyineceğim?

Günlük rahat giysiler giymenizde yarar vardır. Hastane içinde kapalı terlik ya da altı temiz ayakkabı ile gezilebilir. Dış ortamlarda giyilen ayakkabıların hastane içinde giyilmemesine özen gösterilmelidir. Genel ortamlarda pijama, açık terlik giyilmemeli, çıplak ayakla gezilmemelidir.

Hastaneye giriş çıkışlarda üstümüz, çantalarımız ya da bavullarımız aranacak mı?

Kendi güvenliğiniz ve başkalarının güvenliği çok önemlidir. Alınan bütün önlemler güvenliğiniz içindir. Bunun için hastaneye giriş çıkışlarınızda üstünüz, çantalarınız ya da bavullarınız, hemşire eşliğinde bir güvenlik görevlisince aranacaktır.

Cep telefonum yanımda kalabilir mi?

Hastane ortamında çok kısıtlayıcı davranılmamaya çalışılmaktadır. Tedavinizi zora sokacak bir durum olmadıkça cep telefonu kullanmanıza izin verilebilir. Ancak cep telefonunuzu kimseye ödünç vermemelisiniz.

Kendi bilgisayarımı hastaneye getirebilir miyim?

Tedavinizi zora sokacak bir durum olmadıkça kendi dizüstü bilgisayarınızı hastaneye getirmenize izin verilebilir. Hastanenin bütün ortamlarında ücretsiz internet bağlantısı vardır.

Hastanede yattığım sırada arabam park yerinde kalabilir mi?

Arabanızı, hastanenin park yerine sürekli park etmemeniz gerekir. Zorunlu durumlarda, izin alarak park etmiş olmanız durumunda, arabanızın anahtarlarını güvenliğe bırakmanız gerekir.

Yanımda refakatçi kalabilir mi?

Hastanemiz, gerektiğinde refakatçi kalınabilecek biçimde tasarlanmıştır. Ancak refakatçi gereğine doktorunuz karar verecektir.

Kimler ziyaretime gelebilir?

On sekiz yaşının altında olan hastaları yalnızca aile bireyleri ziyaret edebilirler. Diğer kişilerin ziyareti özel izine bağlıdır. Hastaların sağlığı ve güvenliği için ziyaretçilerine kısıtlama getirilebilir. Bir ziyarette en çok dört ziyaretçiye izin verilir.

Yakınlarım nasıl bilgi alabilir?

Yakınlarınızın doktorunuzdan bilgi almalarının en kolay yolu, doktor katı sekreterinden randevu alıp doktorunuzla yüz yüze görüşmeleridir. Hastanemizin doktorları çok yoğun çalıştıkları ve çoğu zaman görüşmede oldukları için gelen telefonlara yanıt veremeyebilirler. Telefonla arayacak iseniz genellikle 16:00-17:00 saatleri arasında aramanız daha doğru olur. Akşam saatlerinde hastanede yalnızca nöbetçi doktor bulunduğu için, bilgi almak için akşam saatlerinde aranmaması gerekir

Yakınlarım doktorumla görüşmek için ne zaman gelebilir? Randevu almaları gerekir mi ?

Yakınlarınız sizi her ziyarete geldiklerinde doktorunuzla görüşemeyebilirler. Doktorunuzla görüşebilmelerinin en güvenceli yolu doktor katı sekreterinden önceden randevu almaktır.

 

Ziyaret günleri hangi günler ve saatlerdir?

Ziyaret günleri, salı, perşembe ve pazar günleri, 14:00-17:00 saatleri arasıdır.

Yemek saatleri hangi saatlerdir?

Sabah kahvaltısı 8:00-9:00 saatleri arasında, öğle yemeği 13:00-14:00 saatleri arasında, akşam yemeği ise 18:00-19:00 saatleri arasında verilmektedir.

Yemekler neden daha yağlı ve tuzlu değil?

Yemekler daha yağlı ve tuzlu olursa belki daha lezzetli olur, ancak sağlıklı olmaz. Hastanemizde çıkan bütün yemekler beslenme ve diyet uzmanının denetiminde hazırlanmaktadır.

Cam bardak ya da bıçak neden verilmiyor?

Güvenlik nedeniyle hastanemizde kesici ya da delici hiçbir gereç bulundurulmamakta, bu tür gereçlerin dışarıdan getirilmesine de izin verilmemektedir.

Dışarıdan yiyecek getirebilir ya da yemek ısmarlayabilir miyim?

Sağlık ve temizlik nedenlerinden ötürü hastaneye dışarıdan yiyecek ya da içecek getirilemez. Odalarda yiyecek ya da içecek bulundurulamaz.

Hastanenin kuaförü var mı?

Hastanede bay ve bayan kuaförü vardır. Erkek kuaförü saç ve sakal kesimi yapabilir; bayan kuaförü fön çekebilir, saç kesimi ve boyası yapabilir.

Çamaşırlarımı nasıl yıkatabilirim?

Çamaşırlarınızı hastanenin çamaşırhanesinde ücreti karşılığı yıkatabilirsiniz.

Nerede sigara içebilirim?

Hastanede sigara içmek üzere özel bir sigara odası ayrılmıştır, sigaranızı bu odada içebilirsiniz. Hasta odalarında, katlarda ya da genel diğer ortamlarda sigara içilmesine kesinlikle izin verilmez. Sigara içilmesi durumunda yangın alarmı çalışmaya başlayabilir.

Kitaplıkta bulunan kitaplardan satın alabilir miyim?

Hastanemizin çok sayıda kendi yayını vardır. Bu yayınların birçoğunun örneklerini hastanemizin kitaplığında bulabilir ve hastanede yattığınız süre içinde bu kitaplardan yararlanabilirsiniz. Bu kitaplardan istediklerinizi satın alabilirsiniz, hasta danışmanlarımız bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Diğer hastalar tehlikeli mi?

Hastanede tedavi gören hastalar “tehlikeli” olarak kabul edilemezler. Ancak zaman zaman acil önlemlerin alınması gerekli olan hastalar olabilir ve bu hastalar için çok kısa bir süre içinde gerekli girişimlerde bulunulur. Bu tür hastalar için hastanemizde özel bir kat ve yüksek güvenlikli odalar ayrılmıştır. Bu tür hastalar da çok kısa bir süre içinde iyileşecek ve diğer hasta katlarına geçebileceklerdir.

Diğer hastaların uygunsuz davranışlarını görürsem ne yapmalıyım?

Diğer hastaların uygunsuz davranışlarını görürseniz, hiç zaman geçirmeden güvenlik görevlilerine bilgi veriniz. Kısa bir süre içinde sonuç alamazsanız doktorunuzu da bilgilendirmenizde yarar vardır.

Hastanede sıkılıyorum, tedaviyi dışarıdan sürdürebilir miyim?

İlaçların doktor denetiminde kullanılması, en etkili ilacın, en az yan etki çıkardığı dozda kullanılmasını sağlar. Ancak hangi ilacın, hangi dozda kullanılacağı tam olarak belirlendikten sonra ilacın kullanılması evde sürdürülebilir. Nasıl ki ameliyatı nedeniyle hastanede yatan hastanın “sıkıldım” diyerek çıkması uygun değilse, ruhsal sağlık sorunları olan hastanın da böyle bir gerekçeyle hastaneden çıkmak istemesi uygun değildir. Yeterli tedavi süresi geçtikten sonra doktorunuz sizi bir gün bile fazla hastanede tutmayacaktır.

Hastanede yatmayı gerektirecek denli kötü bir durumda mıyım?

Psikiyatride hastanede yatma gereğinin değişik nedenleri olabilir. Acil durumların, ayakta tanısı konamayan ya da tedaviye yanıt alınamayan dirençli durumların, yoğun davranışçı terapi uygulanması gereken durumların, EKT uygulanacak hastaların, bulundukları ortamdan bir süre uzak kalması gereken hastaların ve madde bağımlılıklarının yatarak tedavi edilmesi gerekir. “Kötü” olmaktan çok, tedavi sürecinin bir gereği olarak hastaneye yatmanız önerilmiş olabilir.

Yatmadan, her gün gelerek tedavi olabilir miyim?

Çalışma düzenimiz yatan hastalara yönelik olarak tasarlanmıştır. Her gün, ayaktan gelerek tedavi olunabilecek bir ortamımız bulunmamaktadır.

(Madde bağımlılığı olanlar için) Hastanede yatmadan da madde kullanmayı bırakabilir miyim?

Madde bağımlılığı tedavisi ancak yatırılarak, maddeden arındırma, isteklendirici görüşme yöntemi, bireysel ve grup psikoterapileri ve davranışçı terapilerle yapılır. Dolayısıyla ayaktan izlenerek madde bağımlılığı tedavisi yapılamaz.

SGK ile anlaşmanız var mı?

Hastanemiz SGK ile anlaşmalı bir kurumdur. Dolayısıyla ilaç ve işgöremezlik raporu verebilmektedir.

Ödemeler nasıl yapılıyor?

Ödemeler, haftadan haftaya peşin olarak alınmaktadır. Hastanın hastaneden taburculuğu sırasında alacağı çıkması durumunda, alacağı kendisine, aynı ödeme yöntemiyle, en geç bir ay içinde geri verilmektedir.

Hastaneden çıktıktan sonrası için bana rapor (işgöremezlik raporu) verilecek mi?

Buna hastanenin sağlık kurulu karar verecektir.

Hastaneden çıktıktan sonra da doktorum ve psikoloğumla görüşebilecek miyim?

Doktorlarımız ve psikologlarımız, daha önceden hastanemizde yatan hastaları, hastaneden çıktıktan sonra da izlemektedirler. Bunun için ayrılmış olan günler vardır. Hastaneden çıktıktan sonrası için randevuyu sekreterimizden alabilirsiniz..

Sürekli doktor kontrolünde mi kalacağım?

Doktorunuzla ne sıklıkta görüşmeniz gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir. Kimi zaman haftalık, kimi zaman aylık, kimi zaman üç ayda bir, kimi zamansa “ancak gerektiğinde” görüşmek yeterli olur.

 

Geçmiş olsun dileklerimizle…

Size yardıma hazırız : 0 312 812 00 12

We are here to help you +90 312 812 00 12